5 praktycznych sposobów na skuteczną naukę słownictwa
1. Umieść w kontekście
Zapamiętywanie alfabetycznych list pojedynczych, słówek, jest mało skuteczne. Poznając nowe wyrażenie, zawsze poszukaj przykładu zdania, w którym się je stosuje, lub słówek, z którymi się najczęściej łączy w pary (tzw. kolokacje). Zapisuj je zawsze w powiązaniu z innymi słówkami.
2. Porządkuj język, bazuj na schematach
- Ucz się słownictwa w podziale na kategorie, zestawiaj razem te same części mowy, twórz mapy myśli dotyczące jednego tematu itp.
- Spójrz na język jako uporządkowaną strukturę: po opanowaniu konkretnego zdania spróbuj się nim pobawić, podmieniając elementy pełniące tę samą funkcję. Przykładowo, w zdaniu “We go to the park every weekend”, możesz wymienić “park” na: restaurant/cinema/swimming pool itd, potem zamień słowo “weekend” na inny dzień tygodnia – w ten sposób poszerzasz możliwość użycia języka, którego się uczysz.
- Baw się też w rozbudowywanie zdań – zacznij od prostej wypowiedzi, na przykład “A cat is playing with the ball” i stopniowo dodawaj słówka zawierające więcej szczegółów, aż uzyskasz rozbudowane zdanie: “A small, fluffy, black cat is playing happily with a rubber ball under the table in the living room.”.
3. Spersonalizuj
- Nasz mózg lepiej przyswaja treści, które są dla niego ciekawe, śmieszne, zaskakujące lub osobiście poruszające, dlatego postaraj się by to, co chcesz zapamiętać pasowało do powyższych kategorii lub żeby było w jakiś sposób ważne dla Ciebie. Poznając przymiotniki opisujące charakter przyporządkuj je od razu do osób z Twojego otoczenia, opisując wygląd – korzystaj ze zdjęcia z rodzinnego albumu itp.
4. Zakotwicz
- Twórz ciągi synonimów, przeciwieństw czy inne powiązane pary – w ten sposób łatwiej jest przywołać dany wyraz z pamięci.
- Zauważaj podobieństwa słów w obu językach (np. sweater – sweter, agression – agresja i in.), łącz słowa w rymujące się pary (np. a bee in the tree), buduj sieć skojarzeń (a tree – branches – leaves – fall).
- Ilustruj znaczenie słówek śmiesznymi rysunkami. Jeśli nie potrafisz rysować – wpisz słowo w wyszukiwarkę internetową i kliknij GRAFIKA.
5. Utrwalaj i powtarzaj
Regularne powtórki sprawiają, że coraz łatwiej nam przywołać z pamięci to, czego się nauczyliśmy. Dlatego systematycznie wracaj do raz już przerobionych ćwiczeń, stosuj również ćwiczenie “na sucho” – najpierw kilka razy przerób dane zadanie ustnie, sprawdź odpowiedzi (ale ich nie zapisuj!) i dopiero, za 3-4 razem zrób je pisemnie.
Autorką artykułu jest Magdalena Zielińska, opiekun metod Teddy Eddie, Savvy Ed i Edward’s League w Akademii Rozwoju What’s up.