Dlaczego nauka języka jest czasem nieskuteczna?

 

W dzisiejszych czasach, niekwestionowaną koniecznością jest znajomość języków obcych. Jednak nauka angielskiego kojarzy się czasem z podejmowaniem prób, które okazywały się nieskuteczne i kończyły poczuciem porażki lub przypisywaniem sobie braku zdolności językowych.

Jaka jest idealna metoda nauki języka?

Obecnie na rynku jest wiele szkół, stron internetowych, ofert od osób prywatnych i instytucji, które obiecują skuteczną i efektywną naukę. Czym kierować się przy wyborze metody dopasowanej idealnie do swoich potrzeb? Warto poświęcić chwilę na przemyślenie i postawienie sobie kilku kluczowych pytań. 

Zacznij od określenia celu

Dlaczego postanowiliśmy podjąć wyzwanie nauczenia się angielskiego? Czy używamy go w pracy i wymagana jest znajomość specjalistycznego słownictwa, czy może potrzebujemy tylko prostych, podstawowych zwrotów języka mówionego, by pewniej poczuć się podczas zagranicznych wypadów? Określenie naszych potrzeb i celu nauki jest kluczowe dla jej efektywności. Nasz cel musi przy tym posiadać pewne określone cechy:

  • realistyczny

Zbyt wygórowane cele wpływają na nas demotywująco. Zakładanie osiągnięcia poziomu biegłości językowej w trzy miesiące, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z językiem, czy postanowienie opanowania kilkudziesięciu zwrotów tygodniowo nie jest celem realistycznym. Takie podejście zwiększa ryzyko poczucia porażki i zniechęcenia, grozi też porzuceniem nauki z powodu braku osiągania założonych efektów.

  • konkretny

Prawidłowo określone potrzeby i odpowiedź na pytanie – jak i do czego zamierzamy używać uzyskanej wiedzy, pomoże nam skupić się na tych obszarach, które są dla nas najbardziej przydatne (np. mówienie, słownictwo, poprawność gramatyczna, rozumienie ze słuchu i in.), poczuć konkretne efekty i wzmocni naszą motywację.

  • mierzalny

Rozbicie spodziewanych rezultatów na mniejsze etapy z wyznaczeniem sobie kryteriów spełnienia planowanych założeń, pozwoli nam mieć kontrolę nad procesem przyswajania języka. Warto też szczegółowo rozplanować sobie naukę w czasie, przeznaczyć na nią stałe pory i wpisać je w kalendarz naszych prywatnych i zawodowych zobowiązań.

Wybierz najbardziej przyjazny sposób przyswajania wiedzy

Przystępując do nauki języka warto mieć świadomość jak najefektywniej się uczymy w innych dziedzinach? Jaki sposób wybieramy instynktownie chcąc nauczyć się czegoś nowego? Czy pomagają nam tabele i wykresy, lubimy słuchać tego, co ktoś do nas mówi, czy podpatrywać jak to robi? Wolimy sami dochodzić do rozwiązania problemu czy inspirują nas dyskusje i możliwość wymiany poglądów?

Każdy z nas uczy się inaczej, a zastosowanie preferencji przyswajania wiadomości ogólnych na pewno wpłynie pozytywnie również na efektywność nauki języka. Łatwiej będzie nam wybrać ulubiony “kanał dostępu” (podręcznik, filmik na Youtube, artykuły, podcasty i in.) oraz formę zajęć (indywidualne, w grupie, nauka własna).

Regularnie powtarzaj przyswajany materiał

Badania naukowe dowodzą, że podstawą efektywnej nauki jest powracanie do wcześniej przerobionego materiału. Każda powtórka nie tylko przywraca początkowy stan naszej wiedzy, ale również spowalnia proces zapominania. Nie wystarczy jednak jednorazowy “zryw powtórkowy”, ponowny kontakt z materiałem musi być częsty i regularny.

Zastosuj uzyskaną wiedzę

Niezależnie od tego czy osiągnęliśmy już zaawansowany poziom biegłości językowej, czy dopiero stawiamy pierwsze kroki na tym polu, możliwość praktycznego zastosowania nabytych umiejętności wpływa motywująco i zachęca do dalszych wysiłków. Szukajmy więc okazji do wykazania się wiedzą, pamiętając o stosowaniu realistycznych założeń. Wyłapanie kilku znanych sobie zwrotów w ulubionej piosence czy samodzielne wypełnienie prostego formularza po angielsku na stronie internetowej, jest tak samo cenne jak czytanie książek w oryginalnej wersji językowej.

Autorką artykułu jest Magdalena Zielińska, opiekun metod Teddy Eddie, Savvy Ed i Edward’s League w Akademii Rozwoju What’s up.